LDO Stepper Motor - High Temp Nema 17 - 42STH48-2504AH (S45-R) - Speedy Power - Round Shaft
This NEMA 17 High Temperature stepper motor offers a 1.8 degree step angle and high torque with a 48mm body length. Includes a 1.5 meter length of PTFE wire terminated with a 4 pin JST-XH connector. It features a 45mm length round shaft.
Product Options
Frequently Purchased Together
Vitalii Nema 17 Shaft Retainer Support - Pair - Multiple Colors
Quantity Ready To Ship
Close
Ideal for use with AWD / Hybrid CoreXY motion systems!
Technical Specifications:
  • Step Angle: 1.8 degrees
  • Shaft Diameter: 5mm
  • Rated Current: 2.5A
  • Holding Torque: 5.5 kg/cm
  • Weight: 350g
  • Wiring: Included - 1.M - JST-XH (4 Pin) -PTFE - Integrated
  • Shaft Length: 45mm