LDO Stepper Motor - Nema 17 - 42STH48-1684MAC
This NEMA 17 stepper motor offers a 0.9 degree step angle and high torque with a 48mm body length. Includes an 800mm length of stepper wire, pre-terminated with a PH-6 connector. Manufactured by the community trusted LDO Motors.
Quantity Ready To Ship
Close
LDO Stepper Motor - Nema 17 - 48mm - 42STH48-1684MAC
Technical Specifications:
  • Step Angle: 0.9 degrees
  • Shaft Diameter: 5mm
  • Rated Current: 1.68A
  • Holding Torque: 4.4 kg/cm
  • Temperature Rating: 130C
  • Weight: 350g
  • Wiring: Included - 800MM - PH-6 - 4 Bare leads