LDO Nema 17 Leadscrew Stepper Motor- 42STH25-1004CL200ET - Teflon Coated
This NEMA 17 stepper motor offers a 1.8 degree step angle and high torque with a 26mm body length. It has an integrated 200mm TR8x8 leadscrew with POM anti backlash nut. Includes a 0.66 meter length of PVC wire terminated with a 4 pin JST-XH connector. Manufactured by the community trusted LDO Motors.
Quantity Ready To Ship
Close
Technical Specifications:
  • Step Angle: 1.8 degrees
  • Leadscrew Length: 200mm
  • Leadscrew Pitch: TR8x8
  • Rated Current: 1A
  • Wiring: Included - 660MM - JST-XH (4 Pin) - PVC