Meanwell UHP-200-48 Power Supply - 48V - 200W
Quantity Ready To Ship
Close
Features:
Slim Low profile (31mm)
Fanless design, 200W convection
Withstands 300VAC surge input for 5 seconds
Built-in active PFC function
150% peak load capability (100ms)
-30 to +70°C working temperature
Protections: Short circuit, Overload, Over voltage, Over temperature
Operating altitude up to 5000 meters
LED indicator for power on
Specifications:
Efficiency: 94%